WooCommerce Fatura Alanları Nasıl Kaldırılır?

WooCommerce Ödeme Sayfasından Fatura Alanları Nasıl Kaldırılır?


Bildiğiniz üzere WooCommerce, ödeme sayfasını özelleştirmenizi sağlayan bir özellik ile gelmez. WooCommerce ödeme sayfası düzenleme için eklenti kullanmak, konuya hakim olmayan site sahipleri için herhalde normal bir adımdır.

Ancak, manuel yapılabilen ve basit bir işlem olan; ödeme sayfasından WooCommerce fatura alanlarını kaldırmak için neden eklenti kullanalım ki?

Eklenti eklemek, sitenizin performansını etkileyebilecek daha fazla kod, daha fazla sorgu anlamına gelir. Her zaman ne kadar az eklentiniz varsa o kadar iyi olur.

Yani bu içerikte, eklenti kullanmadan istediğiniz WooCommerce fatura alanlarını kaldırmak için basit bir kodu nasıl ekleyeceğinizi göstereceğim.

Kodu uygulamadan önce function.php dosyasını veya tüm web sitesini yedeklemenizi önemle tavsiye ederim.

WooCommerce Fatura Alanları Kaldırma

WooCommerce ödeme sayfasındaki fatura alanlarını kaldırmak için WordPress web sitenizin dosyalarına erişmeniz gerekir.

Genellikle /public_html/wp-content/themes/temaadi/functions.php dosya yolunu takip ederek, kullandığınız temanın functions.php dosyasını bulmanız gerekir. Bundan sonra, ödeme sayfasından kaldırmak istediğiniz fatura alanlarına bağlı olan kodu ya da kodları eklemeniz gerekir.

WooCommerce Fatura Alanları Nelerdir?

 • billing_first_name
 • billing_last_name
 • billing_company
 • billing_address_1
 • billing_address_2
 • billing_city
 • billing_postcode
 • billing_country
 • billing_state
 • billing_email
 • billing_phone

WooCommerce Posta Kodu Kaldırma

Şimdi, posta kodu ve ülke gibi alanlarını kaldırmak istediğinizi varsayalım. Bunun için, WordPress tema dosyası içindeki functions.php dosyasını bir editör yardımıyla açarak, functions.php dosyasının sonuna aşağıda <?php ?> etiketleri arasında yer alan kodu eklemeniz gerekir.

Şimdi bu iki fatura alanı WooCommerce ödeme sayfasından kaldırıldı.

Daha fazla alanı kaldırmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken başka bir “unset” satır eklemek, ancak farklı bir fatura alanıyla.

Telefon alanını da kaldırmak istediğinizi varsayalım. Tek yapmanız gereken aşağıdaki kod satırını da eklemektir.
unset($fields['billing']['billing_phone']);

Ve kod aşağıdaki gibi bir yapıya benzeyecektir:

WooCommerce checkout sayfasından bütün alanları kaldırmak içinse, aşağıdaki kod yapısını kullanabilirsiniz.

Dosyayı kaydedin ve önbelleklerinizi temizleyin
Değişiklikler ödeme sayfasını yeniledikten sonra etkili görünmüyorsa, dosyayı kaydetmeyi ve önbelleğinizi hem web sitenizden hem de tarayıcınızdan temizlemeyi unutmayın.

Gönderim Adresini Devredışı Bırakma

WooCommerce ödeme sayfasında bulunan “Farklı bir adrese gönderilsin mi?” alanlarını tamamen devre dışı bırakmak isterseniz;

 • WooCommerce – Ayarlar – Gönderim sekmesini takip edin.
 • Gönderim seçenekleri altında bulunan Gönderim noktası seçeneğini “Müşterinin fatura adresine gönderime zorla” şeklinde değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Sonuç

Bu içeriği kapsamlı bulduğunuzu ve WooCommerce fatura alanlarını ödeme sayfasından kaldırmanıza yardımcı olduğuna umuyorum.

Bir kodun yazdığım şekilde çalışmadığını veya sorun yaşadığınızı fark ederseniz, bir yorum bırakın. WooCommerce uzmanı ekibimiz en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Paylaşmayı ve arkadaşlarınıza da yardım etmeyi unutmayın.

Sevgiler.

Tavsiye Ediyoruz

E-posta pazarlama ihtiyaçlarınızın tamamını karşılayabilen Sendinblue, daha fazla özelliğe sahip ve daha ucuz bir Mailchimp alternatifidir. Aynı zamanda daha kolay bir yönetim paneli bulunmaktadır.

Sendinblue

 1. Yusuf diyor ki:

  Çok teşekkür ederiz Özlem hanım, çok faydalı olmuş.
  Size bir sorum olacaktı, ülke alanını ödeme sayfasından kaldırdığımda kullanıcı ilerleyemiyor. Adres giriniz diye uyarı çıkıyor. Bunu nasıl yapabilirim acaba?

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Yusuf Bey ben çok teşekkür ederim 🙏

   WooCommerce Ayarlar sekmesinde, Satış ve Gönderim konumları tüm ülkeler olarak seçilmiş olabilir. Bunu kontrol etmenizde ve bu şekildeyse sadece Türkiye olarak değiştirmenizde fayda var.

   Eğer problem devam ederse (ki son gelen güncellemelerden sonra devam edebilir), iletişime geçmekten çekinmeyin.

   Sevgiler 😌

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir