WooCommerce Kayıt Formuna Yeni Alan Ekleme

WooCommerce Kayıt Formuna Yeni Alan Ekleme


Herhangi bir WooCommerce web sitesinin kayıt formu, müşterilerin verilerini toplamak için kullanılan önemli bir formdur. Toplanan verilerin yardımıyla kayıtlı müşterilerinizi ihtiyacınıza ve gereksinimlerinize göre düzenleyebilir ve gruplandırabilirsiniz.

WooCommerce, e-ticaret dünyasının popüler platformları arasındadır. Mağaza sahipleri için; yararlı, çeşitli harika özelliklerden oluşur ve aynı şekilde WooCommerce kayıt formunu ayarlama seçeneği sunar. Kayıt Formu varsayılan olarak, iki alandan oluşur: E-posta ve Parola. Ancak bazen, bu forma özel alanlar eklememiz gerekir. Şimdi, bu alanları nasıl etkinleştirdiğimize ve eklediğimize bir bakalım.

WooCommerce Kayıt Formu Nasıl Etkinleştirilir?

WordPress yönetici panelinizi açın ve kontrol panelinin sol tarafından WooCommerce → Ayarlar’a gidin.

Burada önce Hesaplar ve Gizlilik sekmesini tıklayın ve ardından Müşterilerin “Hesabım” sayfasında bir hesap oluşturmasına izin ver onay kutusunu seçin.

Ardından, bu sayfanın alt kısmındaki Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın.

WordPress yönetici panelinden çıkış yapıp, Hesabım sayfasına gittiğinizde varsayılan kayıt formunu göreceksiniz.

WooCommerce Kayıt Formuna Özel Alan Kodları Nasıl Eklenir?

Özel alanları eklemek için, kullanmış olduğunuz tema klasörü içindeki functions.php dosyasına ihtiyaç duyarız. Tema klasörü genellikle public_html/wp-content/themes dizini içindedir. Eğer plesk panel kullanıyorsanız, httpdocs/wp-content/themes dizinlerini takip edebilirsiniz.

Tema klasörüne erişim sağladıktan sonra, bir editör yardımıyla functions.php dosyasını açabilir, aşağıda <?php ?> etiketleri arasına yazmış olduğumuz kod betiklerini functions.php dosyasının sonuna ekleyebilirsiniz.

WooCommerce Kayıt Formuna Özel Alan Ekleme

Kayıt formuna yeni alanlar eklemek için templates/form-login.php dosyasını kullanabiliriz. Ancak biz bu dosyayı kullanmayacağız. Çünkü yeni alan eklememize izin veren iki add_action bulunmaktadır.

 • woocommerce_register_form_start formun başında çalışır.
 • woocommerce_register_form Kayıt Ol butonundan önce çalışır.

Bu arada, butondan sonra bir şey eklemeye izin veren woocommerce_register_form_end de var, ancak bu içerikte buna ihtiyacımız bulunmamaktadır.

Aşağıdaki kod betiği; e-ticaret sitenizin kayıt formuna ad-soyad ve telefon numarası alanlarını eklemenize yardımcı olur. Ayrıca, bu alanlar kullanıcı tarafından doldurulmadığında uyarı verdirir ve bu yeni alanların kullanıcı paneline kaydolmasını sağlar.

İhtiyacınıza göre daha fazla alan ekleyebilirsiniz. Fatura alanlarıyla ilişkilendirilebilir, ekleyebileceğiniz WooCommerce kayıt alanlarının bütün geçerli listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 • billing_first_name
 • billing_last_name
 • billing_address_1
 • billing_address_2
 • billing_phone
 • billing_company
 • billing_city
 • billing_postcode
 • billing_country
 • billing_state
 • billing_email

Bununla beraber kayıt ile beraber kullanıcıya Kullanıcı Üyelik Sözleşmesini onaylatmak isterseniz, aşağıdaki kodu kodu yine functions.php dosyasına ekleyebilirsiniz. Bu kod, kayıt ol butonundan önce checkbox eklemenizi sağlar.

Sonuç:

Artık bu rehberin yardımıyla WooCommerce kayıt formunuza kolayca özel alanlar ekleyebilirsiniz. Geri bildirim vermeyi unutmayın veya herhangi bir sorunuz varsa WooCommerce Uzmanı ekibimizden destek istemekten çekinmeyin!

Tavsiye Ediyoruz

E-posta pazarlama ihtiyaçlarınızın tamamını karşılayabilen Sendinblue, daha fazla özelliğe sahip ve daha ucuz bir Mailchimp alternatifidir. Aynı zamanda daha kolay bir yönetim paneli bulunmaktadır.

Sendinblue

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Merhaba Semih Bey,

   Sayfalar sekmesinden Hesabım adında bir sayfa oluşturup, içeriğine de [woocommerce_my_account] kısa kodunu eklemelisiniz.

   WooCommerce > Gelişmiş > Sayfa kurulumunun altında Hesabım sayfasını eşleştirmelisiniz.

   Bu aşamadan sonra Hesabım sayfası problemsiz çalışması gerekir.

   Sevgiler 😌 🙏

 1. yiğit ercan diyor ki:

  Emeğinize sağlık, sıkıntısız çalıştı. Acaba üyelik sözleşmesi ve müşteri aydınlatma metni olarak 2 link ekleyebilir miyiz?

 2. yiğit ercan diyor ki:

  Merhaba,
  Çok güzel bir çalışma emeğinize sağlık. Kullanıcı üyelik sözleşmesi gibi, aynı kodları tekrar yazsak, gerekli yerleri aydınlatma metni olarak değiştirsek, ikinci bir checkbox gelecek mi?

 3. Bahadır Sezer diyor ki:

  Uzun zamandır aradığım harika bir yazı, emeğinize sağlık…
  Bunlar ile birlikte doğu tarihi ve cinsiyet ekleme gibi seçeneklerimiz olabilir mi?
  Mevcut kodlar üzerinde eklemeler yaparak form alanında çıkıyor ama panele bu bilgileri kayıt ettirmeyi başaramadım ne yazık ki…

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Bahadır Bey merhaba,

   Evet WooCommerce kayıt formuna doğum tarihi ve cinsiyet gibi alanlar eklenebilir. Ancak bunun üzerinde bizim biraz çalışmamız gerekir. Siz yine takipte kalın, ilk fırsatta üzerinde çalışıp bu yazının güncellemesini yapacağım.

   Sevgiler 😌

 4. Serdar diyor ki:

  Merhaba.
  Öncelikle harika çalışma için teşekkürler.
  Checkbox noktasında iki tane checkbox çıkıyor ve tik atılamıyor nedeni ne olabilir?

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Serdar Bey merhaba,

   WooCommerce checkbox ile ilgili kod betiğini yeniden test ettim. Herhangi bir problem görünmüyor. Büyük ihtimalle kullandığınız temada, checkbox ile ilgili başka bir kod betiği daha bulunuyor. Bu nedenle de, ikinci bir checkbox notu eklendiğinde çakışma yaratıyor. Çakışan javascript ve kodları incelemenizi tavsiye ederim.

   Sevgiler.

 5. Adil diyor ki:

  Merhaba, böyle yararlı bir paylaşım için teşekkür ederim. Kullanıcı üyelik sözleşmesine link nasıl vereceğiz. Kullanıcı sözleşmeyi okumak isterse diye? Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Merhaba Adil Bey,

   Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Eklemiş olduğumuz fonksiyonlarda, Kullanıcı üyelik sözleşmesi ile ilgili bir link bulunmaktadır. En altta wolinka_add_register_form_checkbox.php dosyasının 8. satırında bulunan
   <?php echo esc_url( home_url() ); ?>/kullanici-uyelik-sozlesmesi/ kodu düzenlemelisiniz.

   Sevgiler.

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Merhaba,

   Öncelikle ilginize teşekkür ederiz.

   Bu kodları aktif olarak çalışan kendi WooCommerce e-ticaret sitemizde de kullanıyoruz. Tekrar kontrol ettiğimde herhangi çalışmayan bir alan göremedim.

   Büyük ihtimalle yanlış ya da eksik yaptığınız şeyler var. <?php etiketleri arasında kalan kodları almamak, cache eklentisi kullanıyorsanız cacheleri temizlememek gibi şeyler… Hata almanıza ya da ilgili kodların çalışmamasına neden olabilir.

   Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir