WordPress SSL Kurulumu

WordPress SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?


Bu yazıda; SSL nedir, WordPress SSL kurulumu, CPanel SSL kurulumu nasıl yapılır ve Htaccess SSL yönlendirme konularını anlatacağım.

WordPress SSL kurulumunu anlatmaya başlamadan önce, gelin SSL’in ne olduğunu öğrenelim. SSL, kullanıcıların tarayıcısı ile sitenizin sunucusu arasındaki bağlantıyı sağlayan bir şifreleme yöntemidir. Bu şifreleme yöntemi, web sunucusu ile tarayıcılar arasında iletilen tüm verilerin gizli kalmasını ve korunmasını sağlar.

SSL kurulumu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konu; SSL Sertifikaları web sitelerine otomatik olarak yüklenmez. Web sitesini barındıran sunucuya / hostinge yüklenir ve SSL sertifikasını yüklendiğinizde web sitesinin kalıcı bağlantılarını HTTPS olarak sunmanız gerekir.

Adım Adım WordPress SSL Kurulumu

WordPress SSL kurulumu aslında çok basit bir çalışmadır. Ancak dikkatli şekilde yapılmadığında, Google’da yinelenen içerik cezaları gibi problemler oluşabilir.

CPanel SSL Kurulumu

CPanel SSL kurulumu yapabilmek için, bir SSL sertifikası satın alarak çalışmalara başlamalısınız. Eğer küçük çaplı bir site yönetiyorsanız, Guzel.net.tr sitesinden Comodo Positive SSL almanızı önerebilirim (Fiyatı diğer firmalara göre daha uygun). https://www.guzel.net.tr/comodossl.php

CPanel CSR kodu oluşturma
SSL sertifikasını satın aldıktan sonra, hosting hizmeti aldığınız CPanel üzerinden CSR kodu oluşturmalısınız. CPanel ana sayfası üzerinden SSL/TLS bağlantısını takip ederek “Sertifika İmza İstekleri (CSR)” linkine tıklayın.

WordPress SSL Kurulumu
CPanel CSR kodu oluşturma
WordPress SSL Kurulumu
CPanel CSR kodu oluşturma

CPanel CSR kodu oluşturulurken dikkat edilmesi gerekenler
CSR kodu, SSL’in can damarıdır. Yanlış ya da eksik oluşturulan bir CSR kodu ciddi vakit kaybına neden olabilir. Aşağıdaki maddelere dikkat ederseniz, CPanel CSR kodu oluşturma adımını hızlıca geçebilirsiniz.

  • Alan adının size ait olduğu doğrulanabilmesi için önce admin@domainadi.com şeklinde bir mail adresi oluşturun.
  • Key ya da Anahtar değerini 2048 olarak seçin.
  • Domains bölümüne alan adınızı yazın. Eğer sitenizi https://www. şeklinde kullanıyorsanız www versiyonu ile, değilse https://domainadi.com şeklinde ekleyin.
  • Türkçe kullanmadan Şehir, Eyalet, Ülke, Şirket alanlarını doldurun.
  • E-posta alanına, ilk adımda oluşturduğunuz admin@domainadi.com mail adresini yazın.
  • CSR kodu oluştururken kesinlikle Türkçe karakter kullanmayın.

CPanel CSR kodunu oluşturduktan sonra, SSL sertifikası aldığınız firmaya CPanel CSR kodunu gönderin.

Cpanel SSL sertifikası yükleme
admin@domainadi.com mail adresinize gelen SSL sertifikalarını, CPanel anasayfası üzerinden SSL/TLS bağlantısını takip edip, “Sertifikalar (CRT)” üzerinden, Sertifikaları Yükle butonuna tıklayarak tek tek yükleyin.

WordPress SSL Kurulumu
Cpanel SSL sertifikası yükleme
WordPress SSL Kurulumu
Cpanel SSL sertifikası yükleme

Cpanel SSL sertifikası etkinleştirme
Son olarak, yüklediğiniz SSL sertifikalarını, yine SSL/TLS bağlantısını takip ederek “Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)” bölümünden satın aldığınız SSL sertifikasını etkileştirin / yükleyin.

WordPress SSL Kurulumu
Cpanel SSL sertifikası etkinleştirme
WordPress SSL Kurulumu
Cpanel SSL sertifikası etkinleştirme

CPanel SSL kurulumunu tamamladığımıza göre, WordPress SSL kurulumu ile ilgili diğer adımlara geçebiliriz.

Htaccess SSL Yönlendirme

WordPress SSL kurulumunun diğer önemli bir adımı, htaccess dosyası kullanılarak 301 yönlendirme yapılmasıdır. 301 yönlendirme; arama motorları tarafından ya da backlink aldığınız sitelerden gelen trafiği doğru kalıcı bağlantılara yönlendirmesini sağlar.

public_html dizininde bulunan .htaccess dosyası içindeki varsayılan WordPress kodlarını silerek aşağıdaki kod betiğini eklemelisiniz. Kod betiğini eklemeden önce, 5. satırın düzenlenmesi unutulmamalıdır.

SSL Kurulumu İçin WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarlarının Yapılması

WordPress SSL kurulumunun düzgün şekilde yapılandırılması için, veritabanında http://www.siteadi.com ile başlayan kalıcı bağlantılar https://www.siteadi.com şeklinde düzenlenmelidir.

Better Search Replace eklentisi kullanılarak ya da phpMyadmin üzerinden manuel olarak bu değişiklik yapılabilir.

URL değişikliklerini yapmadan önce kesinlikle WordPress veritabanı yedeğini almanızı öneriyoruz.

Google Search Console Üzerinde Yeni Bir Mülk Oluşturma

SSL kurulumu tamamlandıktan sonra, Google Search Console üzerinde sitenizin https:// sürümünü yeni bir mülk olarak oluşturmalısınız. Ayrıca, HTTPS sürümü için site haritasını eklemelisiniz.

Google Analytics Üzerinde Site URL Güncelleme

Google Analytics istatistiklerinizi doğru bir şekilde tutmak için, Google Analytics URL’nizi HTTP’den HTTPS’ye değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, Yönetici – Mülk – Mülk Ayarları adımlarını takip ederek Varsayılan URL’yi HTTPS olarak değiştirmelisiniz.

WordPress SSL Kurulumu
Google Analytics Üzerinde Site URL Güncelleme

Sonuç

Bu yazıda, WordPress sitenize SSL nasıl kurulur konusunda detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarım sizin için faydalı bir içerik olmuştur. Yorum yapmayı ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Sevgiler.

Tavsiye Ediyoruz

E-posta pazarlama ihtiyaçlarınızın tamamını karşılayabilen Sendinblue, daha fazla özelliğe sahip ve daha ucuz bir Mailchimp alternatifidir. Aynı zamanda daha kolay bir yönetim paneli bulunmaktadır.

Sendinblue

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir