WordPress Yorum Formu Alanları Nasıl Özelleştirilir?

WordPress Yorum Formu Alanları Nasıl Özelleştirilir?


Yorum formu şüphesiz WordPress’in ayrılmaz bir parçası. Topluluk oluşturmanıza, geri bildirim almanıza ve kitlenizle daha fazla etkileşim kurmak için bir tartışma ortamı yaratmanıza yardımcı olur. Bu nedenle marka bilinci oluşturmak için, WordPress yorum formu alanlarını zaman zaman farklı ve daha ilginç bir yapıya dönüştürmek isteriz. Eğer sizin de böyle bir yapıya ihtiyacınız varsa, WordPress yorum formu alanları özelleştirilmesiyle ilgili paylaştığım birkaç kod betiğini inceleyebilirsiniz.

WordPress Yorum Formu Alanından URL Nasıl Kaldırılır?

Web sitesi URL alanı, WordPress yorum formunda varsayılan olarak gelir. Bu alanı eklenti kullanmadan, functions.php dosyasını kullanarak devre dışı bırakmak mümkündür. 

Hemen hemen her sitede, varsayılan halde gelen Web Site / URL alanını kaldırmanın 2 yolundan bahsedilir.

 1. Eklenti kullanarak kaldırma,
 2. Functions.php dosyasına kod betiği ekleyerek kaldırma,

WordPress hız ve optimizasyonu, birinci önceliğimiz olduğundan function.php dosyasına kısa kod betiği ekleyerek ikinci yöntemi kullanacağız. Bu işlevi yürütmek için bir eklenti kullanmak, performansı doğrudan etkileyeceği için, her zaman daha az sayıda eklenti kullanılmasını öneriyoruz.

<?php ?> etiketleri arasında kalan bu kodu eklendikten sonra, sitenizdeki önbelleği temizleyin ve sayfayı yenileyin. Bütün içerik sayfalarında bulunan WordPress yorum formu alanından Web Sitesi / URL alanı kalkacaktır.

Yorum formundan URL alanının kaldırılması, aynı zamanda sitenizi spam yorumlarından korunmasını da sağlar.  

WordPress Yorum Formu Butonu Nasıl Değiştirilir?

Yorum formu alanında bulunan gönder butonu, varsayılan olarak input html elementiyle çalışır. Button html elementiyle ya da çeşitli ikonlarla görselliği ön planda tutmak isterseniz, aşağıdaki kod betiğini kullanmanız yeterlidir. İlgili kodu functions.php dosyanıza eklediğinizde yorum formu butonunu istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

WordPress Yorum Formu Buton Yazısı Nasıl Değiştirilir?

WordPress yorum formu tek bir WordPress işlevi tarafından oluşturulur. Bu nedenle Yorum Gönder yazısını değiştirmek göründüğü kadar kolay değildir. Bunun için ya sıfırdan yorum formu oluşturabilir ya da işlevi değiştirmek için WordPress filtrelerini kullanabilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse, ikinci seçenek birincisinden çok daha kolay ve çok daha iyi.

Bu kod betiğini temanızın function.php dosyasına yapıştırmanız yeterlidir. Varsayılan olarak gelen buton üzerindeki “Yorumu Gönder” yazısını “Gönder” olarak değiştirir. Elbette bu buton yazısını web sitenizle daha alakalı bir şekilde değiştirebilirsiniz.

WordPress Yorum Formunun Başlığı Nasıl Değiştirilir?

Yorum formu başlığını değiştirmek için, basit bir kod betiği daha! comment_form_defaults WordPress filtresini kullanarak, “Bir Cevap Yazın” başlığını istediğimiz şekilde değiştirebiliriz.

WordPress Yorum Alanları İçindeki Notlar Nasıl Değiştirilir?

Yorum alanlarının ya da başka bir deyişle yorum başlığının hemen altındaki yeri, yorum politikanızı veya diğer yönergeleri açıklayan kısa bir mesaj ile belirtmek isterseniz, <?php ?> etiketleri arasında kalan aşağıdaki kod betiğini functions.php dosyasına ekleyebilirsiniz.

WordPress Yorum Alanındaki Tüm Linkler Yeni Sekmede Nasıl Açılır?

Yazar ve kullanıcı yorumlarında bulunan tüm linkleri yeni sayfada / sekmede açmak için ayrı ayrı iki fonksiyonu kullanabilirsiniz.

Mesaj kısmındaki tüm linkleri yeni sekmede açmak için; 

Yazar kısmındaki tüm linkleri yeni sekmede açmak için; 

Özetle

Yorum formu alanlarını düzenlemenize yardımcı olacak birkaç kod betiği paylaştım. Bu kodların herhangi bir şekilde çalışmadığını veya sorun yaşadığınızı fark ederseniz, bir yorum bırakın. WordPress uzmanı arkadaşlarımız en kısa sürede cevap vermeye çalışacaktır. Paylaşmayı ve arkadaşlarınıza da yardım etmeyi unutmayın.

Sevgiler.

Tavsiye Ediyoruz

E-posta pazarlama ihtiyaçlarınızın tamamını karşılayabilen Sendinblue, daha fazla özelliğe sahip ve daha ucuz bir Mailchimp alternatifidir. Aynı zamanda daha kolay bir yönetim paneli bulunmaktadır.

Sendinblue

 1. Anıl Yıldırım diyor ki:

  Merhabalar. WordPress jannah teması kullanıyorum. Yeni yapılan yorumlar en üstte, eski yorumlar ise altta görünsün istiyorum.

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Merhaba Anıl Bey,

   Bu konu da ayrı bir blog yazısında anlatılabilir. Ancak probleminizi hızlıca çözmek adına, WordPress yorumları yeniden eskiye doğru şu şekilde sıralanabilir.

   WordPress admin panelinden Ayarlar – Tartışma sekmelerini takip edin.
   Diğer yorum ayarları bölümünde, Yorumlar her sayfanın başında daha eski yorum olarak görünmeli

   satırını daha yeni olarak değiştirirseniz probleminiz çözülecektir.

 2. Woom Tech diyor ki:

  Abla güzel anlamışsın da bir şey eksik input parametrelerinde telefon numarası ekleme bölümü yok mu? isim eposta websitesi var buna ek olarak yada her hangi birini çıkarıp telefon ekleyebilir miyiz ve nasıl ekleriz?

  • Özlem Çimen diyor ki:

   Merhaba,

   Tabii ekleriz. Ancak o konunun kapsamı geniş olduğu için bu yazıya almadım. Söz veriyorum, Wolinka Blog’ta bununla ilgili detaylı bir içerik yazacağım 😌 Takipte kalın 😌 🙏

   Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir